MonoPalet

MonoPalet

MonoPalet

İnsan gücüyle suda büyük paletli yüzülebilen en hızlı spor dallardan birisidir . 

1960 lı yıllara dayananan paletli yüzme sporu da günümüzde yoğun bir şekilde yapılan bir sualtı sporlar branşlarından birisidir. Günümüzde ise manopalet malzemelerinin pahalı olması nedeniyle zengin sporu olarak tanınması ile birlikte  Türkiye her bölgede yapılan zevkli ve hızlı bir spordur.

MONOPALET  İLE  NASIL YÜZÜLÜR?   

Monopalet ile yüzme tekniği basit olduğu kadar akıcı bir şekilde uygulanmalıdır. Yüzücünün iki ayağı bir büyük paletin içindedir ve iki ayak aynı anda vuruş hareketi yapar. Kollar ise harekete aktif olarak katılmadan başın üzerinden öne doğru uzatılır ve burada sabit tutulur. Eller üst üste konarak su ile sürtünme minimuma indirilir. Nefes, başın ön tarafında bulunan bir şnorkel yardımıyla alınır.
Monopalet sporu, hem sık hem de düzenli antrenman gerektirmektedir. Antrenmanlarda, antrenörün uyguladığı dril ve setlere özen göstermek gerekir. Paletli yüzme, ilerleme kaydedildiği takdirde gayet kolay ve etkili bir spor dalıdır. Ülkemizde halen yeterli ilgiyi göremeyen bu spor, yabancı ülkelerde iki tür olarak yapılmaktadır.

Havuz ve açık deniz müsabakaları olarak yapılan monopalette; Havuz müsabakaları, su üstü ve su altı olmak üzere iki türde gerçekleştirilmektedir. Su üstü yarışlar 50–100–200–400–800–1500 4x100-4x200m olmak üzere sekiz dalda yapılırken, su altı müsabakaları, 50m nefessiz, 100–400-800m tüplü olmak üzere dört dalda yapılmaktadır.

Açık deniz müsabakalarında ise mesafeler daha fazladır. Erkekler için 3-8km, bayanlar için 2-5km şeklindedir. Mesafenin gerektirdiği üzere bu müsabakalar, nehir ve göllerde yapılmaktadır ve suyun soğuk olması, sporcuları dalgıç kıyafeti giymeye zorlamaktadır.
Her ne kadar dünyanın en zor 5 sporundan biri sayılsa da, palet acısından kıvransak da kendi gelişimizi bireysel sporun ruhunu çok güzel yansıtan bir spordur. Dünya da bunun farkında olduğu için uluslar arası müsabakalar da yoğun katılım ve seyirci katılımı her geçen yıl artmaktadır.

Monopalet Yüzme  Ekipmanları ;

ege_2 ege_1 ege_